25.11.2010 р.

Всеукраїнська студентська науково-практична конференція,
присвячена 200-річчю від дня народження Миколи Івановича Пирогова


Микола іванович Пирогов
Микола іванович Пирогов

25 листопада виповнилося 200 років від дня народження всесвітньо відомого хірурга Миколи Івановича Пирогова. Чверть століття Микола Іванович жив і працював у нашому місці. Донині у Вінниці зберігається його садиба під назвою «Національний музей-садиба М.І.Пирогова», а тіло хірурга, за бажанням його дружини Олександри Антонівни, забальзамоване і покоїться у Миколаївській церкві-усипальниці.

З метою популяризації результатів медичної, наукової, громадсько-педагогічної діяльності М.І.Пирогова Інститут історії, етнології і права спільно із Інститутом національної пам’яті України до ювілею великого медика приурочили Всеукраїнську студентську науково-практичну конференцію, яка відбулася у стінах нашого університету.

Участь у роботі наукової конференції прийняли понад шістдесят студентів-дослідників із різних міст нашої держави. Прикметно, що це були не тільки історики. Маловідомі сторінки життя та багатобічний геній хірурга розкрили у своїх наукових доповідях студенти-медики, філологи, журналісти, економісти, юристи.

Вітальне слово до учасників конференції від імені директора Інституту національної пам’яті України академіка, член-кореспондента НАН України Солдатенка Валерія Федоровича виголосив його заступник, професор Вєдєнєєв Дмитро Валерійович. В.Ф.Солдатенко побажав молодим дослідникам творчих успіхів, наснаги, енергії та завзяття у підвищенні свого інтелектуального рівня, примноження науково-дослідних здобутків, визнання та здобуття авторитету, плідної, конструктивної роботи, досягнення бажаних результатів і перемоги. Вчений висловив сподівання, що новим стимулом до подальших наукових досягнень студентства стане й дана науково-практична конференція.

Відкриваючи роботу пленарного засідання та вітаючи його учасників від імені ректорату, перший проректор нашого університету професор А.Д.Ткаченко підкреслив, що Вінниччина здавна славиться людьми, які натхненною працею, відданістю своїй справі зробили важливі досягнення і увіковічнили себе перед нащадками. До цієї когорти належить М.І.Пирогов.

Директор інституту історії, етнології і права доцент Ю.А.Зінько, звертаючись до студентської аудиторії, зупинився на історії вшанування пам’яті великого хірурга в Україні та за кордоном. Своєю невтомною працею на благо людства М.І. Пирогов викликав однакову повагу і вшанування як серед різних народів, так і у різні історичні періоди. Великий хірург є справжньою Людиною Миру. Результати його діяльності по за кордонами, по за політикою, часом – зазначив директор ІІЕП.



Ґрунтовними та цікавими були результати наукових досліджень самих студентів. На пленарному засіданні із доповідями виступили Швець Олександр «М.І. Пирогов – засновник воєнно-польової хірургії», Ружківська Оксана «М.І. Пирогов – винахідник методу ефірного наркозу», Омельянчук Вікторія «Дитячі роки та навчання М.І. Пирогова у Московському університеті», Мошенська Аліна «Життєвий шлях та громадська діяльність М.І. Пирогова», Марущак Наталія «Педагогічна діяльність М.І. Пирогова», Головко Олександр «Проблема формування університетської освіти в поглядах М.І. Пирогова», Гилюк Юлія «Літературна діяльність Миколи Пирогова», Федоришен Олександр «Олександра Антонівна Пирогова: сторінки біографії», Поперечна Зоряна «вшанування пам'яті М.І. Пирогова в Україні й за кордоном».

Незважаючи на те, що конференція була студентською, участь у ній прийняли викладачі медичного та педагогічного університетів, працівники Національного музею-садиби М.І.Пирогова, працівники бібліотек, публіцисти та ін. Це свідчення широкої соціальної зацікавленості постаттю М.І.Пирогова, медичні відкриття та новації якого й сьогодні рятують життя людей.