УЧАСТЬ ВИКЛАДАЧІВ УНІВЕРСИТЕТУ
В НАУКОВО-КРАЄЗНАВЧОМУ СЕМІНАРІ,
ПРИСВЯЧЕНОМУ ІСТОРІЇ СЕЛА МИКУЛИНЦІ

26.07.2021 р.

Адміністративно-територіальна реформа, яка відбувається сьогодні в Україні, долучила село Микулинці до Якушинецької сільської територіальної громади. Однак зі зміною центру адміністративного підпорядкування микуляни не забули власної історичної спадщини та не втратили своєї унікальної самобутності. Ба більше, село не тільки зберегло та укріпило територіальну суб’єктність, але й засвідчило економічне та соціальне зростання.

Приємно відзначити, що старостою Микулинець є випускник історичного факультету ВДПУ імені Михайла Коцюбинського – Василь Шумський, який і зініціював проведення цього науково-просвітницького заходу. У роботі семінару взяли участь вінницькі історики, журналісти, місцеві краєзнавці, учителі та зацікавлені жителі цього населеного пункту.

Предметом обговорення став ґрунтовний рукопис історії села Микулинці, яку написав колишній головний редактор газети «Вінниччина», голова Вінницької обласної організації Національної спілки журналістів України, краєзнавець Василь Паламарчук. Автор схарактеризував розділи майбутньої книги, які висвітлюють історію Микулинець від найдавніших часів до сьогодення.

Одна з робочих назв книги – «Нескорене село». І це не випадково: восени 1932 року під час Голодомору переважна більшість жителів села категорично відмовилася усуспільнювати свою худобу та реманент для потреб місцевого колгоспу. За це радянська влада направила солдатів, які вщент зруйнували селянські оселі та господарські будівлі, а людей силоміць розселили по довколишніх селах. У такий спосіб Микулинці зникли з карти тодішньої України, натомість з’явився новий військовий полігон, на якому до 1941 року гуркотіли бойові танки та ревіли важкі гармати. Відродилося село лише 1943 року, коли німецька окупаційна влада дозволила микулянам повернутися на свою рідну землю.

Власні думки та побажання стосовно майбутнього фундаментального краєзнавчого видання висловили голова Вінницької обласної національної спілки краєзнавців України, професор ВДПУ іменем Михайла Коцюбинського Сергій Гальчак, професор Юрій Степанчук, краєзнавці Юрій Яніцький, Руслан Зелінський та Андрій Дубенчук. Особливу громадянську активність виявили жителі села, які надали авторові унікальні усні та фотоматеріали, сімейну епістолярію тощо.

Переконаний, поява цієї книги стане справжнім культурницьким явищем не лише для Микулинецької громади, а й для Вінниччини залом. Її автор – Василь Паламарчук – уважає, що кожна українська родина обов’язково повинна мати три книги: Біблію, «Кобзар» та історію свого населеного пункту. Лише так можна виховати молоде покоління національно свідомими громадянами та патріотами України.

Степанчук Ю.С. – професор кафедри історії та культури України