Співпраця факультету історії, етнології і права з німецькими істориками

12.10.2017 р.


У рамках грантової програми «Пам’ять про Другу світову війну «Забуті жертви» викладачі та студенти факультету історії, етнології і права: декан факультету, професор - Зінько Юрій Анатолійович, завідувач кафедри всесвітньої історії, професор – Мельничук Олег Анатолійович, доцент кафедри всесвітньої історії – Кравченко Павло Миколайович, студентка ІІ курсу – Кравчук Тетяна, студенти ІІІ курсу – Ольшевська Юлія та Довгалюк Вадим, студентка ІV курсу – Теклюк Юлія, з 18 по 28 листопада 2017 р. перебували в Німеччині й вивчали досвід з дослідження проблеми про забуті жертви Другої світової війни у м. Берлін, а також у Польщі в м. Краків.

У перший день перебування Берліні дослідницька група відвідала приватну бібліотеку «Тіргартен 4» («Акція Тіргартенштрассе 4», нацистська програма умертвіння «Т-4»), де із її співробітниками та фахівцем з вивчення питання євтаназії та знищення нацистами хворих у Польщі Робертом Парцером, обмінювались результатами досліджень з теми: «Знищення хворих нацистами на окупованих територіях: Польща, Україна». Говорили про стан джерельної бази та методики дослідження проблеми.

Наступного дня студенти та викладачі побували на семінарі Марини Чернівські – керівника Центру компетенцій з «емпауерменту» громад та профілактики антисемітизму (ZWST) на тему «Інклюзивна та виключна пам’ять». Зокрема, обговорили поняття комунікативної й культурної пам’яті та їх різновиди, а також періоди становлення пам’яті на прикладі Німеччини. Цього ж дня представники факультету відвідали музей Карлсхорст, у приміщенні якого у 1945 р. було підписано Акт про капітуляцію нацистської Німеччини, а саме експозицію «Нарративи про війну». Після цікавої та захоплюючої екскурсії, яку провів екскурсовод Себастіан Герхард, відбулась зустріч з директором музею Яном Морре. В ході дискусії обговорили педагогічні підходи музею, а також обмінялись думками щодо подальшої співпраці.

На третій день перебування у Німеччині відвідали музей Ваннзейської конференції, на якій нацисти прийняли рішення про» остаточне вирішення єврейського питання» й знищення євреїв. Екскурсію проводила Тетяна Маникіна, яка також провела семінари на тему «Педагогічна робота в музеї» та «Преса в роки націонал-соціалізму». В ході семінару аналізували роботу засобів масової інформації та німецьких газет 1930-1940-х років, їх роль в утвердженні націонал-соціалізму в Німеччині.

На четвертий день перебування у Берліні взяли участь в обговоренні теми: «Пам’ять про різні групи жертв в роки Другої світової війни в Німеччині». Учасники дослідницької групи відвідали меморіали знищеним психічнохворим, сінті і ромам, гомосексуалам, убитим євреям Європи. У другій половині дня відвідали музей Анни Франк, дівчинки, яка у своєму щоденнику описала долю родини євреїв у роки нацистської влади. З працівниками музею відбувся обмін думками щодо форм і методів музейної педагогіки.

Наступного дня група відвідала виставку «Топографія терору» на тему «Система нацистського терору, переслідування військових злочинців в післявоєнній Німеччині», експозиції якої цікаво й грунтовно представив гід Іван Кульнєв. У приміщенні виставки відбувся круглий стіл за головування дослідника музею Себастіана Герхарда, під час якого обговорювалися педагогічні підходи екскурсоводів історичних музеїв Берліну. Зокрема, на прикладі фотографії «Останній вбитий єврей», яка, на думку науковців, була зроблена в окупованій Вінниці, Себастіан розповів про роботу з історичними джерелами німецьких екскурсоводів та істориків.

Дослідницька група відвідала персональну виставку історичного плакату Івана Кульнєва на тему «Історія Радянського союзу». Захопив цікавий підхід історика з висвітлення окремих історичних подій радянської доби, його поєднання в колажах різних фотографій, документів та вирізок з журналів. Під час обговорення експозиції було домовлено про виставку його робіт у нашому університеті.

Останнього дня в Берліні викладачі та студенти здійснили екскурсію до музею психіатричного відділення клініки Шаріте, гід – науковець музею Юдіт Хан, яка продемонструвала виставку, розповіла про особливості її розробки. Представлені в музеї документальні матеріали є свідченням злочинних дій нацистської влади щодо хворих психіатричної клініки, над якими проводили медичні досліди та страчували.

На зворотньому шляху викладачі та студенти факультету завітали до Кракова, де ознайомились з історичними пам’ятками міста, відвідали Вавельський замок, а також здійснили екскурсію на фабрику Шиндлера, на якій у роки Другої світової війни власник підприємства надавав роботу та переховував євреїв. Музей вражає неймовірними експонатами та штучно створеною атмосферою, яка наглядно демонструє відвідувачам усі жахіття війни.

Успішною робота дослідницької групи університету з вивчення теми забутих жертв Другої світової війни в м. Берлін була завдяки добре організованій роботі координатора проекту з німецької сторони, представника ГО «Німецька молодь в Європі» Жанни Каберляйн та з української – голови ГО «Народний Майдан Вінниччини» Таїсії Гайди.

Репортаж - Юрія Зінька



переглядів: 1