Fb

Наукова і науково-технічна діяльність є невід’ємною складовою системи вищої освіти України. Вона відіграє важливу роль як з погляду створення нових знань і отримання вагомих наукових результатів, так і з погляду формування кадрового потенціалу ВНЗ та підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців.

Дні народознавства присвячені пам'яті Лідії Семенівни Мельничук

Присвячено Жінці і Вченому, Вчителю і Колезі, Історику і Етнографу. Яким багатогранним, яскравим було життя Лідії Семенівни! Уся її діяльність пов’язана з подільським краєм. Тут вона виросла, вчилася і знайшла свою справу.

18.10.2010 р.

Відкриття фотовиставки "Л.С.Мельничук - берегиня народної культури Поділля"

Лідія Семенівна народилася у Літині в сім’ї робітника. Впродовж 1970-1974 років навчалася у Немирівському педагогічному училищі. Вже тоді однокурсники любили її, брали за приклад, прислухалися до її думки, оцінки та порад. З особливою повагою ставилися і викладачі, адже було щось таке внутрішнє, особливе, що вирізняло її серед інших. Закінчила вона училище з відзнакою, отримавши диплом вчителя початкових класів.

Творча праця розпочалася на історичному факультеті Вінницького державного педагогічного інституту, де вона пройшла шлях від студентки до доктора історичних наук, професора. На її рахунку багато прекрасних справ, які увійшли до історії нашого навчального закладу. Однією з них стало створення у 1993 році Народознавчого центру. Він виник як спеціалізований кабінет українського народознавства, а з часом набув статусу загальноуніверситетського підрозділу.

Лідія Семенівна вкладала в Центр все своє творче вміння, всю душу. Її зусиллями організовувалися польові етнографічні експедиції по Східному Поділлю, результати яких зосереджувалися в етнографічному музеї та рукописному фонді записів, проходили практикуми з народними майстрами. 1995 року був створений студентський фольклорно-етнографічний колектив «Душі криниця». Центр швидко став методичною базою для вчителів, які викладали народознавство у школі.

Активне студіювання традиційної культури подолян допомогло Л.С. Мельничук визначитися з головним особистим дослідницьким напрямком – гончарство Поділля. І докторська дисертація була захищена нею 2004 року. Всього у її науковому доробку понад 150 публікацій, з яких 4 – монографічні.

Водночас її енергії вистачало і на сім’ю, де вона була чудовою дружиною, мамою, бабусею, і на сподвижників, яким дала путівку у життя.

Сьогодні родичі, колеги, учні постійно згадують про неї як людину, наставника, берегиню подільської народної культури.


Виставка "Стежками етнографічних експедицій Лідії Семенівни Мельничук (1955-2005)"

З 1992 року наукові інтереси Лідії Семенівни Мельничук зосередилися навколо етнографічної спадщини українського народу. Потреба її збереження підштовхнула дослідницю до організації активної експедиційної діяльності, створення етнографічного музею, рукописного фонду польових матеріалів. Водночас це давало їй ще один спосіб прищепити студентам любов до народної культури.

Дана виставка репрезентує музейні матеріали, що збиралися під керівництвом Лідії Семенівни понад десять років. Їх отримано в результаті численних етнографічних експедицій зі студентами по центрам народної творчості Вінниччини, зустрічей з народними майстрами області, а також самостійної збирацької роботи студентів. Лідія Семенівна вважала також за потрібне особисто відвідувати Всеукраїнські симпозіуми – практикуми з гончарства у Бубнівці, витинанкарства у Могилеві-Подільському, Другий з’їзд писанкарів у Коломиї, установчий з’їзд українського керамологічного товариства в Опішному, що збагачувала музейне зібрання виробами сучасних майстрів.

Вже за її життя музейна колекція нараховувала майже 3 тис. предметів.




Зустріч рідних, однодумців, народних майстрів, однокурсників, учнів Л.С.Мельничук

19.10.2010 р.





У навчально-науковій лабораторії з етнології Поділля (19-21.10.2010 р.)

Майстер-клас Н.Гуляєвої з витинанки та бісероплетіння - В.Єрмакової

19.10.2010 р.

Майстер-клас з витинанки для студентів універститету учителя образотворчого мистецтва школи с. Рахни Лісові Шаргородського району Вінницької області Наталі Гуляєвої.

Дивовижні візерунки з бісеру навчала створювати молодь працівник бібліотеки університету Вікторія Єрмакова.




Майстер-клас Галини Чадюк з соломоплетіння та Наталії Шпак - народної вишивки

20.10.2010 р.


Студенти інституту педагогіки і психології набувають вмінь створювати народні іграшки з соломи.

Про традиційну символіку подільської вишивки розповідає заслужений майстер народної творчості України Наталя Шпак.




Майстер-клас з гончарства народних майстрів Вінничини

21.10.2010 р.


Викладач образотворчого мистецтва ДМШ №2 м.Вінниці, член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України Верхова-Єднак О.О. розповідає про таємниці гончарства першокурсникам інституту історії, етнології і права.

Натхненно і захоплююче розповідає про властивості глини народний майстер Слободинський Є.М.