Fb

Наукова і науково-технічна діяльність є невід’ємною складовою системи вищої освіти України. Вона відіграє важливу роль як з погляду створення нових знань і отримання вагомих наукових результатів, так і з погляду формування кадрового потенціалу ВНЗ та підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців.

23.12.2015 р.

ТИМ, ХТО ЗАКОХАНИЙ У МІСТО НАД БУГОМ
ТА ЦІКАВИТЬСЯ ІСТОРІЄЮ РІДНОГО КРАЮ

23 грудня у читальній залі університетської бібліотеки відбулася презентація книги історика, дослідника, колекціонера, екскурсовода, бізнесмена Олександра Федоришена «Вінниця. Історія іншого часу (історичний хроноскоп)».

Деякі вінничани вже мали можливість побачити видання О. Федоришена у нещодавно відкритому готелі «Франція», який є пам’яткою архітектури. Але оскільки Олександр – випускник інституту історії, етнології і права Вінницького педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, розповісти саме в альма-матер про важливу подію в його житті та житті рідного міста було дуже важливо.

Повноцінним персонажем книги є учительський інститут, з якого й розпочалася історія Вінницького педагогічного університету (1912 р.).

На презентацію прийшли викладачі, студенти та працівники бібліотеки. Модератором дійства виступив викладач кафедри української літератури Олександр Вешелені, відомий у Вінниці і не тільки цікавими літературознавчими проектами.

Разом з Олександром Федоришеним завітав до бібліотеки вишу засновник Вінницького міського товариства колекціонерів А. Гродецький, який дуже пишається тим, що до книги увійшли фотографії 100-річної давнини, які раніше ніде не з’являлися.




- Ця книга – це Вінниця сторічної давності, описана словами. Унікальність полягає в тому, що фотографії на її сторінках – це не інтернет-копії, а оригінали наших вінницьких колекціонерів, – сказав А. Гродецький.

«Вінниця. Історія іншого часу» є історичним хроноскопом. Що це таке та який має стосунок до минулого Вінниці, розповів сам автор.




- Я дуже довго думав, якою буде ця книга. Чи це буде історичний нарис, чи подарунковий путівник. А потім натрапив на слово «хроноскоп». Це річ, за допомогою якої кожен читач може здійснити своєрідну подорож у часі до Вінниці 1914 року, ступити на вінницький вокзал сторічної давнини, сісти у карету та вирушити у невеличку мандрівку, – зазначає Олександр.

Авторський стиль викладу матеріалу дозволяє читачеві поринути в атмосферу Вінниці початку минулого століття, скласти своє враження про тогочасне місто. Хроноскоп тут як машина часу, що допомагає порівняти два часових інтервали, що вже минули, – рік 1914 та рік 2014. У минулому році жили ми всі, а в 1914-ий читача переносить книжка. І він, ведений автором, прямує вулицями Вінниці, споглядає будівлі, відчуває стиль життя вінничан, атмосферу міста. Вінниця 1914-го, що стоїть на порозі процвітання та зростання свого значення, – та сама «золота провінція», якою милуєшся разом з автором, крок за кроком досліджуючи її.

Історик пояснив присутнім у залі, чому обрав для мандрівки в часі саме 1914 рік:

- Це час обірваних надій, обірваних сподівань. Зараз є чимала кількість осіб, які ностальгують за тим часом.

Ностальгія за Вінницею початку ХХ сторіччя справді відчувається, адже книга навіть написана так, ніби автор є людиною, яка живе в тому часі та їздить у кареті. Оповідач не просто здійснює історичний виклад фактів, він включив чимало цікавих історій зі звичайних буднів містян, які жили у Вінниці 100 років тому.

- Тут є історії про містику, про корупцію та багато іншого – того, що цікаво звичайному читачеві, – інтригує історик слухачів та майбутніх читачів.

Видання презентує історію міста на поштових листівках, світлинах та побутових речах того часу, що дозволяє сучасникам зазирнути в повсякденне минуле повітового містечка.

На одному подиху пройшла зустріч в університетській книгозбірні. На згадку гості подарували бібліотеці книгу і залишили у ній автограф.

Книга О. Федоришена «Вінниця. Історія іншого часу (історичний хроноскоп)» займе гідне місце у фонді університетської бібліотеки та буде представлена у виставковій залі раритетних видань. Ознайомитись із нею зможе кожен, хто закоханий у місто над Бугом та є палким поціновувачем історії рідного краю.



Репортаж - Валентина Білоус,
директор бібліотеки

переглядів: 1