Fb

Наукова і науково-технічна діяльність є невід’ємною складовою системи вищої освіти України. Вона відіграє важливу роль як з погляду створення нових знань і отримання вагомих наукових результатів, так і з погляду формування кадрового потенціалу ВНЗ та підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців.

Всеукраїнська науково-практична конференція
"Трагічні сторінки історії Поділля радянської доби"

19.05.2011 р.
Організатор: Інститут історії, етнології і права

Проголошення незалежності нашої держави остаточно розкрило гіркі сторінки тоталітарного ладу, у складі якого перебувала Україна понад сімдесят років. Як і всім пострадянським республікам, Україні дісталася важка історія політичних репресій комуністичного режиму проти представників усіх верств українського суспільства, насамперед, інтелігенції.

15 травня в Україні відзначається День вшанування пам’яті жертв політичних репресій. Науково-практична конференція «Трагічні сторінки історії Поділля радянської доби» мала на меті не тільки оприлюднення нових наукових результатів стосовно політичних репресій в Україні й на Поділлі, а й покликана ще раз привернути увагу суспільства до явища тоталітаризму та запобігання його появи у майбутньому.

Пленарне засідання відкрили директор інституту історії, етнології і права доцент Ю.А. Зінько, проректор з наукової роботи Вінницького державного педагогічного університету доцент С.В.Подолянчук та перший заступник начальника управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Вінницької обласної державної адміністрації В.І. Лазаренко. Останній виступив із науковою доповіддю «Шестидесятники як впливова сила утвердження національної ідеї в Україні».



Участь у конференції прийняли історики Поділля, викладачі й студенти нашого університету, представники громадських організацій, зокрема, члени «Обласної організації товариства колишніх політв’язнів, репресованих та їх дітей». Активними співорганізаторами та безпосередніми учасниками конференції стали президент Інституту релігії та суспільства Українського католицького університету Мирослав Маринович (м. Львів), президент Фундації Енциклопедії України Олег Іванусів (Торонто. Канада), завідувач сектором історико-енциклопедичних досліджень відділу спеціальних галузей історичних наук та електронних ресурсів Інституту історії України НАН України Валерій Васильєв (м. Київ), старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України Роман Подкур, який виголосив доповідь на тему «Науково-документальне видання «Реабілітовані історією»: результати, досвід, перспективи».



Секційні заняття зібрали чималу аудиторію зацікавлених даною проблематикою осіб. Цікавими для слухачів та вагомими для науки стали доповіді О.В. Зінько «Політичні репресії на Поділлі радянської доби у дослідженнях науковців та краєзнавців Вінниччини», М.Р.Мудраченка «Жертви політичних репресій у пам’ятних знаках Оратівського та Калинівського районів (Вінницька область)», І.Є. Руснак «Проблематика радянського тоталітаризму в художній спадщині Уласа Самчука», П.М.Кравченка «Настрої населення Вінниччини у кінці 20-х – поч. 30-х рр. XX ст. як результат репресивної політики радянського режиму», О.А.Коляструк «Повсякденне життя подолян в умовах радянської репресивної політики», А. К. Лисий «Подільське ДПУ в боротьбі з релігією у 20-ті рр. XX ст. (на матеріалах архівних установ Вінниці, Хмельницького, Кам’янця-Подільського)», С.Л.Калитко «Політичні репресії серед викладачів і студентів Вінницького державного педагогічного інституту у міжвоєнний період» та інші.

За результатами конференції планується видання наукового збірника.



Організаційний комітет науково-практичної конференції «Трагічні сторінки історії Поділля радянської доби» висловлює щиру подяку представникам Фундації Енциклопедії України (Канада), а також Голові Вінницької обласної організації Суспільної Служби України Анні Чайковській за активну участь у організації, забезпеченні та проведенні даного наукового форуму.