ІСТОРИКИ ВДПУ ІМ. М. КОЦЮБИНСЬКОГО ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У РОБОТІ НЕМИРІВСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО СЕМІНАРУ, ПРИСВЯЧЕНОГО 28-Й РІЧНИЦІ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

26.08.2019 р.

21 серпня 2019 року відбувся Немирівський науково-практичний краєзнавчий семінар, присвячений 28-й річниці незалежності України. Ініціатором проведення та модератором цього заходу став доктор історичних наук, завідувач кафедри всесвітньої історії ВДПУ ім. М. Коцюбинського Олег Мельничук. До участі в роботі семінару вчений запросив професійних істориків, краєзнавців, викладачів, музейних працівників, представників духовенства. Особливістю наукового зібрання було те, що його учасниками стали не байдужі до історії рідного краю місцеві жителі, яких турбує стан, збереження та подальша доля визначної історичної спадщини їхнього регіону.

Робота семінару здійснювалася на території багатьох історико-культурних місць Немирова, Брацлава, Сокільця, Тульчина та інших населених пунктів. Учасники зібрання оглянули, обговорили та виробили експертні висновки щодо багатьох старожитностей, які давно стали візиткою Вінницької області. Окремі історичні об’єкти мають тисячолітню історію, зокрема, – Скіфські вали поблизу Немирова, яким понад 2,5 тис. років. Це городище є найбільшим в Україні, його заслужено вважають одним із «Семи чудес Вінниччини».

Професор Олег Мельничук, ознайомлюючи присутніх з архітектурними та мистецькими пам’ятками Немирова, усебічно повідав їхню історію, яка невід’ємно пов’язана з минувшиною цього славного міста. Науковці оглянули старовинні споруди Свято-Троїцького жіночого монастиря (XVIII ст.), костелу святого Юзефа Обручника (XVIII ст.), Лютеранської кірхи (XIX ст.), будинків чоловічої та жіночої гімназій (XIX ст.). Вшанували пам’ять видатних українських, польських та російських митців, чия творчість пов’язана з Немирівщиною – Марка Вовчка, Миколи Некрасова, Івана Сошенка, Антонія Роллє, Теодора Єжі, Опанаса Марковича, Владислава Городецького, Миколи Пирогова та ін. Ще в другій половині XVII ст. тут перебував гетьман Юрій Хмельницький, який оголосив себе «Князем Сарматії», а Немирів – столицею Правобережної України.

Одним із символів сучасного Немирова є величний палац графині Марії Щербатової, у якому розміщений лікувально-оздоровчий санаторій «Авангард». Учасники семінару побували в його історичних стінах, оглянули десятки музейних експонатів (уцілілих витворів мистецтва), обстежили територію ландшафтного палацового парку, який разом із палацом було визнано «Перлиною Вінниччини». До речі, ще однією окрасою санаторію є картинна галерея, яка нараховує понад 400 полотен, виконаних у різний час та в різній художній техніці.

Любитель історії, краєзнавець, кандидат медичних наук Володимир Киливник розповів про родинне життя, значну меценатську діяльність та трагічну загибель Марії Щербатової. Через її дворянське походження та через те, що вона хотіла віддати палац під шпиталь хворим на тиф воїнам Української Галицької Армії, графиню разом із дочкою розстріляли червоноармійці в 1920 році.

Знавець церковної та багатоконфесійної історії Поділля, Почесний краєзнавець України Анатолій Лисий ознайомив присутніх з історією та особливостями подільської храмової архітектури. Він захопливо розповів про забудову та складну історію Христо-Різдвяного кафедрального собору, Успенської церкви, Римо-католицького костелу в Тульчині, Костелу Матері Божої святого скапулярію в Брацлаві, Церкви Різдва Пресвятої Богородиці в селі Печера. Анатолій Кононович добре обізнаний з історією брацлавських хасидів і діяльністю одного з їхніх лідерів – рабина Натана Штернгарца. Усі охочі можуть відвідати могилу-мавзолей рабина на Замковій горі в Брацлаві, на яку приїжджають паломники із 72 країн світу.

Варто зауважити, що служителі різних конфесій із великим ентузіазмом поставилися до ідеї та завдань краєзнавчого семінару. Вони завжди охоче беруть участь у таких заходах і надають усіляку підтримку їхнім учасникам.

Маршрут краєзнавчого науково-практичного семінару не оминув архітектурних старожитностей, побудованих на кошти магнатської родини Потоцьких. Доцент Віталій Тучинський у своїй ґрунтовній доповіді, присвяченій історії цієї відомої сім’ї, відзначив, що у XVII-XIX ст. польський рід Потоцьких володів сотнями сіл, міст і містечок на Правобережній Україні. У руках Потоцьких зосередилася вся влада й на Брацлавщині.

Учасники краєзнавчого семінару відвідали парк колишнього палацу Потоцьких у Сокільці – рідкісну пам’ятку садово-паркового мистецтва. Також побували на території склепу родини Потоцьких, спроектованого та зведеного видатним архітектором В. Городецьким у селі Печера.

Професійний інтерес науковців викликав палацовий комплекс у Тульчині, відомий під назвою «Палац Потоцьких». Плідним було спілкування з місцевим краєзнавцем, викладачем Тульчинського коледжу культури Романом Грималюком. Представляючи великий палацовий простір, краєзнавець схарактеризував суспільно-політичну роль, яку відіграв палац Потоцьких у поширенні прогресивних ідей у Російської імперії та в Європі протягом багатьох десятиліть.

Упродовж роботи краєзнавчого семінару панувала толерантна, конструктивна й доброзичлива атмосфера. Безпосереднє фахове спілкування, обмін думками, досвідом, прийняття консенсусних висновків значно збагатили професійний рівень усіх його учасників. Також семінар засвідчив високий попит суспільства на поширення історико-краєзнавчих знань та системну популяризацію нашої величезної й водночас унікальної історичної спадщини.

Ю.С. Степанчук – доцент кафедри історії та культури України

Переглядів: 1