УЧАСТЬ ВИКЛАДАЧІВ ВІННИЦЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕДАГОГІЧНГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ МИХАЙЛА КОЦЮБИНСЬКОГО В КРАЄЗНАВЧІЙ ЕКСПЕДИЦІЇ ПОГРЕБИЩЕНСЬКИМ РАЙОНОМ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

23.08.2020 р.

19 серпня 2020 року відбулася експедиція вінницьких краєзнавців історичними шляхами Погребищенського району Вінницької області, присвячена 29-й річниці незалежності України.

Географічною ознакою Погребищенського району є те, що його територією проходить Дніпро-Бузький вододіл: численні притоки наповнюють Південний Буг та басейн річки Рось, що впадає в Дніпро. Місцевість, де дванадцять джерел є витоками річки Рось, донині приваблює людей. У давнину наші предки вважали витоки Росі священним місцем і, можливо, проводили тут культові обряди, пов’язані з язичницьким світосприйняттям. Трагічним історичним атрибутом Дніпро-Бузького вододілу є те, що цією територією пролягав сумнозвісний Чорний шлях, яким татари та турки виводили в рабство десятки тисяч українських невільників. Тому донині на п’ятидесятикілометровій відстані від Турбова до Погребища не розміщено жодного населеного пункту.

Відвідавши витоки річки Рось, учасники краєзнавчої експедиції побували в селі Круподеринці, яке має декілька унікальних архітектурних пам’яток XIX ст. Етимологія назви цього населеного пункту вказує на одне з прадавніх сільськогосподарських занять його мешканців. Проте уславив Круподеринці видатний російський дипломат, громадський діяч, талановитий господарник, людина державної величі – граф Микола Ігнатьєв (1832–1908), який тривалий час проживав у цьому селі й був тут похований.

Почесний краєзнавець України Анатолій Лисий розповів, що вершиною дипломатичної діяльності Миколи Ігнатьєва стало підписання знаменитого Сан-Стефанського договору 1878 року, за яким Болгарія звільнилася від багатовікового турецького гніту й отримала свободу та незалежність. Вдячні болгари назвали на честь російського дипломата декілька поселень і одну з вершин в Антарктиді. Іменем «Граф Ігнатьєв» названо вулиці, площі та установи по всій країні. Краєзнавець зауважив, що предки графа мають українське коріння: чернігівський боярський рід. Очевидно, з огляду на цю обставину граф дуже любив свій родовий маєток у Круподеринцях, який називав не інакше, як «мій милий український рай». Маловідомим фактом є те, що Микола Ігнатьєв сприяв становленню цукрової промисловості в Україні, будував на Поділлі цукрові заводи та першим налагодив виробництво відомої горілки на своїй гуральні в Немирові.

Краєзнавці відвідали церкву-мавзолей, зведену видатним архітектором Олександром Померанцевим як родову усипальницю Ігнатьєвих, оглянули монументальний пам’ятний хрест, установлений на церковному дворі на честь сина Ігнатьєвих, загиблого в Цусімській битві 1905 року. Викликає захоплення архітектура графської садиби та величний триповерховий млин, збудований на березі річки Рось коштом графської родини.

Краєзнавець Василь Паламарчук розповів про свої незабутні зустрічі з видатними уродженцями й мешканцями Погребищенського району та його центру. Зокрема, обіймаючи посаду головного редактора газети «Вінниччина», неодноразово зустрічався з легендою світової опери Анатолієм Кочергою, батьки якого певний час проживали у Погребищі.

Новим явищем у суспільному житті сучасного Погребища та його району є проведення щорічного Всеукраїнського форуму «Україна Сакральна», організатором якого став доктор історичних наук, професор Донецького національного університету імені Василя Стуса, Почесний житель м. Погребища Василь Моргун. На його переконання, метою заходу є консолідація українського суспільства, зміцнення національної єдності, налагодження суспільного діалогу, відродження сакральних місць України, популяризація історичного минулого, відновлення й збереження національної пам’яті, підвищення культурно-освітнього й духовного рівня громадян, розвиток почуття гордості за свій народ, за Україну. Варто зауважити, що згаданий учений відомий ще й тим, що заснував і запатентував нову науку – кліматичну геополітику, яка спирається на відкриту автором періодичну систему циклів, відстаней і катастроф.

Вінницьку делегацію на ІІІ Всеукраїнському форумі «Україна Сакральна» представив голова правління Вінницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Сергій Гальчак. Учений зачитав привітання до організаторів й учасників форуму голови Національної спілки краєзнавців України, члена-кореспондента НАН України Олександра Реєнта. У листі, зокрема, зазначалося, що проведення Всеукраїнського форуму «Україна Сакральна» має державне, суспільно-політичне та духовне значення. Це надихає любити рідний край і свою Батьківщину. Олександр Петрович висловив надію, що захід у Погребищі стане прикладом для сусідніх районів та областей.

Учасники краєзнавчої експедиції висловлюють щиру вдячність книговидавцю Ігорю Балюку за вагому спонсорську допомогу для її реалізації та Валентині Слободиській, завдяки якій забезпечено високопрофесійну фото- та відеозйомку.

Юрій Степанчук – професор кафедри історії та культури України