ПРО ПРЕЗЕНТАЦІЮ КНИГИ «ЛІКВІДАЦІЯ МОСКОВСЬКИМ САМОДЕРЖАВСТВОМ ДЕРЖАВНОЇ АВТОНОМІЇ УКРАЇНИ-ГЕТЬМАНЩИНИ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XVII–XVIII СТ.»

16.04.2021 р.

Презентація відбулася в студії КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом» у мультимедійному проєкті «Час змін». Автори науково-довідкового видання – професори Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Сергій Гальчак, Юрій Степанчук та доцент Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу Анатолій Лисий – розповіли про події, пов’язані з обмеженням і ліквідацією української державної автономії російським самодержавством у другій половині XVII – XVIII ст.

Історичні факти свідчать, що саме з 1654 року Україна та її народ потрапили в орбіту підступного й агресивного сусіда-загарбника – Московського царства. Прийшовши на українську землю під личиною єдиновірного союзника, Москва поступово, але зухвало анексувала Україну. Пропонований хронологічний довідник наглядно відображає, як «новий союзник» не поспішав надавати допомогу українцям проти Речі Посполитої. Передусім він переймався питанням присяги на вірність цареві від усіх станів українського суспільства, розміщенням московських залог на території Гетьманщини, використанням козацького війська за її межами, підпорядкуванням Київської митрополії Московському патріарху, встановленням повного контролю над адміністрацією та податками в Україні. Безпосереднім результатом московського втручання у внутрішнє життя України стали такі факти: поділ її території на дві частини, звуження досягнень у Національно-визвольній війні проти Речі Посполитої, спровоковані громадянські війни періоду Руїни, демографічний регрес, занепад економічного, суспільно-політичного та культурного життя.


Автори книги висловлюють щиру вдячність Ігорю Голубу – директорові комунального підприємства «Радіокомпанія «Місто над Бугом» та ведучому програми «Час змін» – Олегові Семку за високий професіоналізм, особливе вміння осягати глибинну сутність явищ, вибудовуючи траєкторію творчості в спілкуванні.


Юрій Степанчук – професор кафедри історії та культури України