ХХХV Вінницька Всеукраїнська наукова історико – краєзнавча конференція
«Вінниччина: минуле та сьогодення»

10.11.2023 р.

Голодомор – масова трагедія, яка забрала життя мільйонів українців. Численні документи, свідки тих страшних подій свідчать, звинувачують, розповідають нам про великий злочин, про геноцид українського народу.

10 листопада 2023 року у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського у змішаному форматі відбулася ХХХV Вінницька Всеукраїнська наукова історико – краєзнавча конференція «Вінниччина: минуле та сьогодення» (краєзнавчі дослідження до 90 – х роковин Голодомору 1932 – 1933 рр.)

Захід організовано історичним факультетом Педуніверситету. Співорганізатори: Вінницька обласна військова адміністрація, Департамент інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю Вінницької обласної військової адміністрації, Український інститут національної пам’яті (Центральний міжрегіональний відділ), Державний архів Вінницької області, Вінницький обласний краєзнавчий музей, КЗ «Музей Вінниці», ГО «Подільська спадщина», ГО «Вінницьке історичне товариство», Вінницька обласна організація Національної спілки краєзнавців України.

З вітальним словом до присутніх звернулася ректор Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, доктор педагогічних наук, професор, заслужений працівник освіти і науки України Наталія Лазаренко.

«Голодомор – це трагедія цілого великого народу, викарбувана у національній пам’яті кількох поколінь! За масштабом, жорстокістю і своїми наслідками Голодомор не має аналогів в історії людства і є геноцидом української нації. Визнання світовою громадськістю Голодомору – геноцидом є особливо важливим сьогодні, у доленосний для України час», - зазначив начальник Вінницької обласної військової адміністрації Сергій Борзов.

«Нашим спільним обов'язком є гідно вшанувати вбитих голодом жертв тоталітарного режиму і передати пам’ять про трагедію і вчинений злочин наступним поколінням.

Водночас пам’ятаємо про загиблих сучасних героїв російсько-української війни, і віримо у те, що в майбутньому подібні трагедії не повторяться» – зауважив кандидат історичних наук, в.о. голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак.

Участь у конференції взяла директор Департаменту інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю Вінницької військової адміністрації Світлана Юзвак, долучилися науковці, історики, краєзнавці, дослідники тематики голодомору 1932-33 років, аспіранти, студенти. Загалом до конференції долучилося понад 100 учасників. Учасники конференції обговорили маловідомі факти досліджуваної проблематики.

Науковці піднімали важливі проблеми, які хвилюють кожного свідомого українця:

  • міжнародне визнання Голодомору 1932 – 1933 років в Україні геноцидом українського народу;
  • кремлівський фашизм: геноцид крізь призму подій 1932 – 1933 років;
  • як стала «найродючіша земля у світі журливою пустелею»;
  • голод 1932 – 1933 років у спогадах жителів міст і сіл Вінниччини( за матеріалами архівів).

Модерував захід декан історичного факультету, кандидат історичних наук, професор Юрій Зінько.

За результатами роботи конференції вже видано друкований збірник з актуальними матеріалами науковців.

Починаючи з 2000 р., в останню суботу листопада в Україні щорічно вшановуємо День пам’яті жертв Голодомору і політичних репресій. Пам’ятаємо, єднаємось, переможемо!