Віктор Брехуненко презентував книгу
«Братня» навала»

09.02.2017 р.


На факультеті історії, етнології та права відбулася презентація книги «”Братня” навала. Війни Росії проти України в ХІІ – ХХІ ст.». Один із авторів видання, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу теорії і історії археографії та споріднених джерелознавчих наук Інституту української археографії та джерелознавства імені М. Грушевського Віктор Брехуненко зустрівся з викладачами і студентами, аби презентувати видання та розповісти про причини, що спонукали науковців написати цю наукову розвідку, про висновки, які зробили історики щодо сучасної ситуації на Сході України, та про коло читачів, на яке розрахована книжка.

Крім самого Віктора Брехуненка, до складу авторського колективу книги ввійшли відомі історики – Володимир Ковальчук, Михайло Ковальчук та В’ячеслав Корнієнко. Це дало можливість авторам, які спеціалізуються на різних періодах вітчизняної історії, виважено й аргументовано підійти до написання, поділивши видання на 7 розділів. У ньому описується військове протистояння між «братніми» народами від походу князя Андрія Боголюбського, який хотів у ХІІ столітті зруйнувати Київ та перенести столицю в Суздаль, до сучасних військових операцій на Сході України. До речі, Віктор Брехуненко від імені всього авторського колективу наполягає на застосуванні нової термінології і наголошує, що ті процеси, які протягом 2014-2017 рр. відбуваються в Донецькій та Луганській областях називати «проведенням антитерористичної операції» некоректно ні щодо бійців, ні щодо майбутніх істориків. І пропонує використовувати термін «Вітчизняна війна за незалежність».

Книга багата ілюстративним матеріалом, зокрема картами різних історичних періодів, що суттєво доповнює її і робить цікавішою для широкого кола читачів. Частину інформації у книзі автори подали у табличній формі – для наочності і спрощення матеріалу. Це робилося для того, аби вчителі могли презентувати цю інформацію учням, а офіцери – солдатам.

Основною темою книги є постійна російська агресія на українські землі й українські відповіді на неї. Мета її створення – доступно донести інформацію. А для того, щоб книгу сприймали, треба писали «людською» мовою, що й зробили автори науково-популярного видання.

«Справжню наукову річ легко можна подати простою мовою. А заполітизовану, яка має слабку аргументацію, так і подають – щоб ніхто нічого зрозуміти не міг. Чим складніше – тим воно менш вірогідне. Всі сумніви і мініатюрні нюанси залишимо для науковців, а для широкого загалу треба писати просто. Хоча науково-популярну книгу написати важче, ніж наукову. Бо вона має бути написана з одного боку, щоб від читання не занудило, а з іншого – дотримуючись наукових стандартів. Ця книжка покликана змістити уявлення в головах наших людей про минуле російсько-українських стосунків і витіснити оті “совєцькі” стереотипи, які постійно втокмачувалися різними засобами (ТБ, радіо, освіта тощо). І показати реальний бік того минулого», – розповідає автор.

Упродовж презентації студенти захоплено слухали автора та ставили різноманітні запитання щодо цієї книги.

Наостанок проректор з науково-педагогічної роботи Зоряна Ленів і декан факультету історії, етнології та права Юрій Зінько подякували Віктору Анатолійовичу за професійність, змістовну розповідь, живу, непримушену розмову та запросили до подальшої співпраці, оскільки нашим студентам такі зустрічі необхідні.



переглядів: 1