30.11.2025 р.
У Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського відбувся Х Українсько-Польський/Польсько-Український науковий форум «Освіта для цифрової трансформації суспільства», що став не лише платформою для обговорення новітніх тенденцій у сфері освіти, а й символом поглиблення співпраці між Україною та Польщею в епоху цифрових змін.
Захід організовано за підтримки Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, МОН України, Національної академії педагогічних наук України, Комітету педагогічних наук Польської академії наук, Академії спеціальної педагогіки імені Марії Гжегожевської, Університету ім. Адама Міцкевича в Познані, Наукового педагогічного товариства «Польща – Україна», завдяки грунтовній підготовчій роботі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, Інституту цифровізації освіти НАПН України, Державної науково-педагогічної бібліотеки імені В.О. Сухомлинського.
На урочистому відкритті Ювілейного форуму були присутні представники органів місцевої влади, освітніх установ, громадських організацій, відомі науковці України та Польщі.
Вітальні промови виголосили:
Перший пленарний день зібрав дослідників і практиків, які ділилися досвідом використання штучного інтелекту, впливу медіакультури на суспільство, викликів глобалізації та підготовки педагогів до роботи в умовах цифрової реальності. У своїх виступах вониспікери наголосили на важливості міжнародної співпраці в умовах цифрової трансформації суспільства, що охоплює всі аспекти життя.
Теми доповідей стосувалися ролі Національної академії педагогічних наук України у цифровій трансформації; перспектив штучного інтелекту в освіті; важливості медіаосвіти для громадян; психологічних аспектів цифрових змін у різних сферах суспільного життя.
У перервах між пленарними засіданнями учасники переглянули виставку наукової і навчально-методичної літератури та художньої і технічної творчості студентів і викладачів «Натхненні творчістю», також долучилися до інтерактивної активності – розмальовували тубуси від снарядів, які будуть реалізовані через благодійні ярмарки, а кошти передані для потреб ЗСУ.
У межах форуму відбувся благодійний концерт «Мелодія дружби славетних народів». Виконавці створили незабутню атмосферу, поєднавши українське та польське мистецтво. Зворушливим дарунком для глядачів був виступ гостей із незламного Харкова.
Другий день форуму пройшов у форматі секційних засідань, під час яких обговорювали цифровізацію української освіти в умовах воєнного стану; сучасні інновації у професійній та післядипломній освіті; використання цифрових технологій у формальній і неформальній освіті;
Вчені дискутували не лише на актуальні теми, але й давали конкретні пропозиції щодо подальших кроків із упровадження цифрових технологій, зокрема, у післявоєнний період.
За результатами форуму презентовано монографію «Освіта для цифрової трансформації суспільства», створеної у співпраці з українськими і польськими освітянами і науковцями.
Х науковий форум став прикладом того як освіта може об'єднувати суспільство, надихати на співпрацю і створювати умови для сталого розвитку. Сучасна освіта – це не лише знання, а й можливість розбудови майбутнього, орієнтованого на прогрес, взаєморозуміння в цифрову еру.