На факультеті функціонує 16 лабораторій, в т.ч. біохімії, генетики, фізіології рослин, анатомії людини, гістології, неорганічної хімії, метеорології і кліматології, зоології, ботаніки, фізколоїдної і органічної хімії; 22 навчальних кабінети, комп`ютерний клас, дві студентські наукові лабораторії, кабінети методики викладання географії, біології, хімії. Обладнано біологічний стаціонар для спостережень та дослідів, метеомайданчик, створено геологічний і зоологічний музеї, оранжерею, живий куточок. Придбано необхідне обладнання для проведення всіх видів навчально-польової практики.
Навчально-виховний процес забезпечують три кафедри:
У їх штаті 36 викладачів, в т.ч. 7 — докторів наук, 4 професорів; 27 кандидатів наук, доцентів.
Професорсько-викладацький склад докладає зусиль, щоб дати студентам ґрунтовні знання з обраного фаху, навчити застосовувати їх на практиці, проводити досліди та спостереження, уміти робити науково обґрунтовані висновки і творчо працювати, самостійно здобувати знання.
Основними напрямками роботи кафедр факультету є:
Навчання на факультеті університету донедавна здійснювалося за п'ятирічною класичною формою, на денному і заочному відділеннях. З 2010 року відбулося продовження терміну навчання (на 1 рік) за рахунок збільшення тривалості навчання в магістратурі. Пізніше, й до тепер, підготовка ступеня вищої освіти (СВО) рівня бакалавр - упродовж чотирьох років (на денному і заочному відділеннях) з можливістю продовження терміну навчання (на 1,5 року) за СВО рівня магістр.
Бакалавр ( термін навчання 4 роки):
Галузь знань 01 Освіта:
014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини). Освітня програма: Середня освіта. Біологія та здоров’я людини, хімія.
014.06 Середня освіта (Хімія), Освітня програма: Середня освіта. Хімія, біологія та здоров’я людини.
014.07 Середня освіта (Географія), Освітня програма: Середня освіта. Географія. Краєзнавчо-туристична робота
014.15 Середня освіта (Природничі науки). Освітня програма: Середня освіта. Природничі науки
Галузь знань 09 Біологія:
091 Біологія та біохімія. Освітня програма: Біологія.
Галузь знань 10 Природничі науки:
102 Хімія. Освітня програма: Хімія. Прикладна хімія
Галузь знань 24 Сфера обслуговування:
242 Туризм і рекреація. Освітня програма: Туризм. Міжкультурна комунікація та переклад
Магістр (термін навчання після отримання диплома бакалавра або спеціаліста 1,4 роки) за спеціальностями:
Галузь знань 01 Освіта:
014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини). Освітня програма: Середня освіта. Біологія та здоров’я людини, хімія.
014.06 Середня освіта (Хімія), Освітня програма: Середня освіта. Хімія, біологія та здоров’я людини.
014.07 Середня освіта (Географія), Освітня програма: Середня освіта. Географія. Краєзнавчо-туристична робота
Галузь знань 09 Біологія:
091 Біологія та біохімія. Освітня програма: Біологія. Фізіологія і біохімія рослин
Галузь знань Природничі науки:
102 Хімія. Освітня програма: Хімія. Прикладна хімія
103 Науки про Землю. Освітня програма: Науки про Землю. Конструктивна географія
Доктор філософії за спеціальностями:
Галузь знань 01 Освіта:
014.06 Середня освіта (Хімія), Освітньо-наукова програма: Теорія та методика навчання хімії.
Галузь знань 10 Природничі науки:
103 Науки про Землю. Освітньо-наукова програма: Науки про Землю
Факультет має значний досвід в підготовці кадрів на стаціонарі, як основних спеціальностей — «Географія « (з 1974 року); «біологія» (з 1995 року), «Хімія» (з 1995 року), так і додаткових — «Географія і біологія» (з 1974 року); «Географія і екологія», « Географія та основи економіки», « Біологія і хімія» (з 2001 року).
На заочній формі навчання підготовка ведеться з 90-х років ХХ ст. за спеціальностями «Географія» (з 1991 року), «Географія, Екологія», «Біологія», «Хімія, Екологія» (з 1997 року).
В процесі навчання студенти набувають умінь:
Спеціально розроблений навчальний план включає поглиблене вивчення геологічних, фізико та суспільно-географічних, біологічних, хімічних і екологічних дисциплін, підкріплення теоретичних навиків на польових практиках і в наукових лабораторіях факультету.
Випускники факультету мають порівняно з іншими випускниками педвузу кращі можливості працевлаштування, що обумовлено широким і комплексним характером форматом підготовки та тісними міждисциплінарними зв’язками з суміжними спеціальностями.
На факультеті створено умови для продовження навчання в аспірантурі на базі освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст» або освітнього ступеня «магістр» для здобуття освітньо-наукового рівня «доктор філософії».
Антропогенне ландшафтознавство(керівник - д.г.н., проф. Денисик Г.І.),
фізіологія рослин (керівник - д.б.н. проф. Кур’ята В.Г),
На факультеті видаються:
Професорсько-викладацький склад докладає зусиль, щоб дати студентам ґрунтовні знання з обраного фаху, навчити застосовувати їх на практиці, проводити досліди та спостереження, уміти робити науково обґрунтовані висновки і творчо працювати, самостійно здобувати знання. Професори Г.І. Денисик, А.В. Гудзевич і В.Г. Кур’ята є членами спецрад. Окрім того, Г.І. Денисик і В.Г. Кур’ята є членами експертних рад МОНУ.
У процесі навчання студенти отримують фундаментальні знання з дисциплін географічного, біологічного та хімічного циклів, усвідомлюють екологічні проблеми України і регіону та основні шляхи їх розв’язання, навчаються організовувати екскурсії, туристичні походи, вести польові спостереження та краєзнавчу роботу з учнями, керувати гуртковою роботою в школі, проводити олімпіади, тематичні вечори, вікторини.
Навчальні практики з природничо-географічних дисциплін проходять у мальовничих куточках Вінницької області, Поділля, Придніпров’я, Кримських (до 2014 року) та Карпатських гір, узбережжя Чорного та Азовського морів.
На факультеті є комп’ютерний клас, кожна кафедра має комп’ютери, відеотехніку, фото- і відеотеку. Зібрано цикл відеофільмів «Дивний світ природи», «Тварини світу», «Органічний світ материків» тощо, відеоматеріали про літні навчально-польові практики.
Факультет є науковим куратором національного природного парку «Кармелюкове Поділля» (представник – проф. Гудзевич А.В.).
18-21 травня 2016 р. на базі факультету відбувся ХІІ з’їзд Українського географічного товариства, а упродовж 2017-2019 років – Всеукраїнський студентський географічний турнір на кубок професора, доктора географічних наук, заслуженого діяча науки і техніки України Г.І. Денисика.
Упродовж 2014-2025 рр. співробітниками кафедри біології проводяться тренінги по домедичній допомозі та невідкладних станах (доц. Л.С. Гудзевич).
Різноманітний зміст та форми виховної роботи на факультеті: щорічні традиційні факультетські заходи (Посвята в студенти, День відкритих дверей, огляди художньої самодіяльності, зустріч з випускниками минулих років (27 березня), тиждень факультету, день останнього дзвоника, турнір КВК, конкурс «Міс факультету», День здоров’я тощо), діяльність туристичного клубу «Геоцея», в якому беруть активну участь студенти інших факультетів і вузів Вінниці; наукові студентські групи «Віч-на-віч», «Озон» і «Еколог», які регулярно проводять акції з охорони флори і фауни Поділля. На факультеті функціонує університетський «Клуб кімнатного квітникарства» та народний аматорський ансамбль танцю «Роза вітрів» (з 2009 р.; керівник к.г.н. Канська В.В.). Усе це сприяє моральному, естетичному та екологічному вихованню студентів, формує гармонійну особистість.
Чимало випускників факультету стали нині знаними працівниками освіти і науки. Близько 3000 вчителів мають першу категорію, а більше 100 вищу. Більше 500 випускників отримали диплом з відзнакою, а більше 100 захистили кандидатські дисертації та докторські. У наукових установах та закладах освіти, заповідниках України, природоохоронних організаціях працюють доктори: біологічних наук – Л.А. Сарафинюк і В.В. Родінкова, педагогічних наук Г.М. Пустовіт, сільськогосподарських – О.В. Мудрак; кандидати: геолого-мінералогічних наук – В.І. Корінний, географічних наук – С.П. Дорошкевич, В.М. Чехній, Г.С. Хаєцький, І.В. Мартусенко, К.О. Буткалюк, А.Г. Кізюн, О.І. Бабчинська, Г.В. Чернова, М.О. Шмагельська, Н.Є. Копер, Г.В. Мудрак, Л.В. Страшевська, О.В. Рябоконь, О.О. Антонюк; біологічних наук –М.Н. Білко, Н.П. Воловик, М.М. Зеленецький, О.В. Орлов, С.Д. Криклива, С.М. Горбатюк, В.Ю. Ремінний; педагогічних наук Н.О. Пустовіт, А.А. Ребрина та ін.
Низка випускників з вченими ступенями працює на факультеті та різних кафедрах університету – доктори: географічних наук – А.В. Гудзевич, В.М. Воловик, Ю.В. Яцентюк; педагогічних наук – О.В. Столяренко, О.А. Блажко; кандидати географічних, біологічних, медичних, сільськогосподарських і педагогічних наук – Л.І. Стефанков, Н.В. Бірюкова, О.В. Дєдов, В.А. Сапогов, Н.В. Левчук, І.І. Мацейко, Л.М. Кирилюк, І.М. Война, В.С. Канський, П.В. Сарафинюк, О.О. Бекас, О.М. Вальчук, О.М. Шевчук, О.П. Чиж, Л.С. Гудзевич, В.В. Рогач, О.О. Ткачук, О.А. Шевчук, О.А. Матвійчук, Л.А. Голунова, І.В. Попроцька, О.О. Ходаніцька, Т.В. Рогач, Л.О. Нікітченко, В.В. Канська, С.В. Поливаний, Н.В. Баюрко, А.В. Блажко, Р.Д. Крикливий, Т.Ю. Холковська, О.О. Кравець, Г.С. Шаталюк та ін.
Факультет підтримує тісні творчі зв’язки з Інститутом географії НАН України, Інститутом фізіології і генетики НАН України, з Київським, Таврійським, Одеським, Волинським університетами, Київським, Тернопільським, Мелітопольським педуніверситетами, Українським НДІ кормів, Укргідрометеоцентром (Україна); Могильовським державним університетом ім. О.О. Кулішова (Білорусь); Бельцьким державним університетом ім. Руссо (Молдова); Братиславським університетом (Словаччина); Свентокшиською педакадемією, Жешівською політехнікою, Келецькою вищою школою (Польща); Житисуським державним університетом імені І. Жансугурова (Казахстан) та ін.