Fb

Наукова і науково-технічна діяльність є невід’ємною складовою системи вищої освіти України. Вона відіграє важливу роль як з погляду створення нових знань і отримання вагомих наукових результатів, так і з погляду формування кадрового потенціалу ВНЗ та підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців.


ДЕЙЗІ-БІБЛІОТЕКА – ЦЕ РЕАЛЬНІСТЬ



05.11.2015 р.





Упродовж 2014-2015 років в Україні триває Міжнародний освітній проект, покликаний створити Першу українську DAISY-бібліотеку для користувачів із глибокими ураженнями органів зору. Проект реалізовується Національним університетом «Львівська політехніка», Всеукраїнською громадською організацією «Українська спілка інвалідів - УСІ», Львівським обласним осередком «ЛОО ВГО УСІ» за підтримки «Svefi Academy» (Швеція), Міністерства культури України, Міністерства освіти і науки України, парламентського Комітету з питань науки й освіти.

Мета міжнародного проекту – адаптація навчальної та наукової літератури для незрячих учнів і студентів, презентація сучасних інформаційних технологій і спосіб виготовлення літератури у форматі daisy (дейзі), що дозволить компенсувати брак рельєфно-крапкових книг для інвалідів, які мають вади зору, забезпечить їх доступ до друкованої інформації шляхом використання альтернативного формату.




«Daisy» (Digital Accessible Information System – цифрові доступні інформаційні системи) – це особливо зручний для користувачів із вадами зору формат, оскільки має функцію навігації аудійованою книжкою: повністю незряча людина спроможна протягом декількох секунд віднайти будь-який потрібний їй розділ, параграф, сторінку в такій аудіокнижці. В Україні майже немає аудіокниг для людей із вадами зору — художніх, довідкових, підручників для загальноосвітніх шкіл та вищих навчальних закладів, дитячої літератури. Тому, насамперед, потрібно створити базу текстів, які увійдуть до дейзі-книг.

5 листопада 2015 року у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського організатори проекту провели науково-практичний семінар. На ньому були присутні бібліотечні працівники, викладачі та студенти навчального закладу. Зі словами подяки за здійснення такої важливої справи для людей з особливими потребами звернулася до організаторів семінару ректор Наталія Лазаренко і побажала усім учасникам продуктивної праці.

Слухачам були представлені унікальні напрацювання в галузі інклюзивної освіти незрячих дітей, виготовлені організаторами семінару мультиплікаційні та художні фільми, технічні засоби і моделі облаштування робочого місця, зразки творчої інтеграції. Студенти і викладачі мали можливість взяти участь у тифлотренінгу та майстер класі з використання деяких технологій для людей із вадами зору.




Працівники бібліотеки організували до семінару книжкову виставку «Я бачу світ серцем», на якій представлені книги та періодичні видання із фонду книгозбірні, що стосуються інклюзивної освіти.

Університетській бібліотеці передано спеціальне програмне забезпечення для виготовлення літератури у форматі daisy та «Інструкцію з начитування книг».

Запрошуємо студентів долучитися до створення Першої української DAISY-бібліотеки для користувачів з глибокими ураженнями органів зору. Певними умовами з відбору претендентів є знання української мови, чітка дикція та бажання допомагати людям на громадських засадах.



Репортаж - Валентина Білоус
директор бібліотеки

переглядів: 1